کد خبر : 46316
تاریخ انتشار : جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۵

جعفرزاده: با توجه به مهمان نوازی مردم استان، چند کار باید برایشان انجام دهیم/طعنه های بی امان تاجگردون به زارعی/اگر من نماینده این شهر نبودم کهگیلویه و بویراحمدنقشی در صندوق توسعه ملی نداشت

جعفرزاده: با توجه به مهمان نوازی مردم استان، چند کار باید برایشان انجام دهیم/طعنه های بی امان تاجگردون به زارعی/اگر من نماینده این شهر نبودم کهگیلویه و بویراحمدنقشی در صندوق توسعه ملی نداشت

[ad_1] به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی آگاه صبح امروز نشست اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با مسئولان اتاق بازرگانی یاسوج برگزار شد.   در این نشست غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه گفت: چند نکته مهم وجود دارد که هم شورای گفت و گوی دولت و

[ad_1]

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی آگاه صبح امروز نشست اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با مسئولان اتاق بازرگانی یاسوج برگزار شد.

 

در این نشست غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه گفت: چند نکته مهم وجود دارد که هم شورای گفت و گوی دولت و هم در جلسه امروز چند خواهش دارم، ما چند ظرفیت در قانون بودجه داریم که می‌تواند این شرایط سخت تحریمی یه اتفاق خوب بیفتد، بند الف تبصره هجده است که هفت دستگاه در این تبصره دخالت دارند که دلیلی بر کند بودن این تبصره نداریم، خودمان بند الف تبصره هجده را استارت بزنیم هیچ مشکلی وجود ندارد.

وی افزود: سال گذشته دولت یک کتاب داد امسال نیز یک کتاب داد، در کتاب سال ۹۷، ۲ هزار و ۷۰۰ پروژه قید شده بود امسال ۲۴پروژه شده است این لایحه را حرکت دهیم برخی از پروژه ها روی زمین مانده است تبصره هجده و نوزده اگر اجرا شود یک کار خوب در کشور انجام می شود، اگر آیین نامه تسهیلات روستایی اجرایی شود کار خوبی است و پول پاشی وجود نخواهد داشت.

 


جعفرزاده گفت: آدم شرمنده می شود در این استان ها واقعا آدم شرمنده می شود تعهد داشته باشیم کاری را برای این استان انجام دهیم، خوب نیست به استانی برویم که یک متر راه آهن و آزاد راه ندارد، پیشنهاد می‌کنم با توجه به مهمان نوازی که مردم استان داشتند چند کار برای این استان انجام دهیم، کار را مطالعه کنیم امروز هم به نتیجه برسیم و این اتفاق را امسال و یا سال آینده انجام دهیم.

منصور مرادی از دیگر اعضای این کمیسیون گفت: هیچ کشوری در دنیا نتوانسته بود توسعه پیدا کند مگر اینکه اولویت بندی کنیم، چین اگر اینگونه پیشرفت کرده است به این دلیل است که برنامه ریزی چندساله اولویت هایش را مشخص کرد، اینکه یک شبه کشور را به توسعه برسانیم قطعا نخواهیم رسید در چهل سالگی انقلاب هستیم اما هنوز سند آمایش و‌ توسعه کشور را تدوین نکرده ایم.

وی افزود: اینگونه نمی شود کشور را توسعه داد اتاق بازرگانی می تواند به عنوان بازویی در کنار سایر نهادها کمک کند، اکنون وقت تصمیم گیری است باید تصمیم سازی کنیم ما نیامدیم کار پژوهشی انجام دهیم.

 

غلامرضا حیدری، دیگر عضو این کمیسیون در ادامه گفت: خیلی از استان ها رفتیم، بین اتاق بازرگانی این استان با سایر استان ها وجه تمایز دیدم به ویژه روی فعالیت ها و مسئولیت های اجتماعی بحث تحصیل دانش آموزان، دانشجویان، بورسیه ها و ارتباط با پایان نامه ها که این خیلی این اتاق را متمایز می کند و در سال های آینده چشمگیر تر خواهد بود.

وی در خصوص راه آهن نیز گفت:  با توجه به حضور این جمع ببینم چیکار می‌توانیم انجام دهیم که این کار انجام شود.

در ادامه غلام محمد زارعی نماینده بویراحمد و دنا گفت: طول راه آهن ۱۴۰کیلومتر است که بیست کیلومتر اول واگذار شد، ۸۰درصد پیشرفت داشته و آماده رو سازی است، عملیات زیر سازی تمام شده و پل به طول صد متر انجام شده، همچنین پایه های آن آماده است قول دادند بیست کیلومتر دوم را به مناقصه بگذارند که حمایت شما باعث می شود این کار بهتر جلو برود و‌ مرحله دوم اجرایی شود، باید به صورت مشترک این کار را انجام دهیم.

منصور مرادی گفت: بهتر است نامه ای تهیه شود و همه اعضای حاضر این نامه را امضا کنند که رئیس کمیسیون گفت: بگذارید بعداً در این مورد صحبت می کنیم.

غلامرضا تاجگردون ادامه داد: صحبت کردن برای من که نماینده این استان هستم و در کمیسیون حضور دارم  کار سختی است.

وی گفت: سطح اتاق بازرگانی این استان به نظر من بالاتر از سطح سایرین است، برخی موضوعات ملی است و به تصمیم گیری ملی نیاز دارد نکات خوبی گفته شد در خصوص اشتغال روستایی و خلأیی که اتفاق می افتد وقتی در گذشته جلساتی در این خصوص برگزار می شد که چرا جذب کم است، وقتی از این استان پیگیری می کردیم که چرا هنوز جذب انجام نشده است این فشارها باعث شد که کارهای خرد انجام شود که صرفا بگویند جذب انجام شده است.

تاجگردون ادامه داد: در خصوص واگذاری طرح ها  یک ایراد اساسی هست مدیر اقتدار خودش را به داشتن پروژه می داند در نتیجه اداره ارشاد اگر احساس می کند مجتمع فرهنگی یاسوج را رد کند دیگر کاره ای نیست.

وی گفت: ما مصوب کردیم سران سه قوه نیز تایید کردند که در امر واگذاری ها مدیر را احضار نکنند، مدیر جرات نمی کند کاری کند در نتیجه یکی از معضلات جدی همین پروژه ها است، مجتمع فرهنگی ما و مجتمع اتاق بازرگانی ما هر دو ناقص مانده است اگر جرات این کار را داشتیم اتفاق نمی افتاد.

 

تاجگردون ادامه داد: در این استان چند ایراد داریم اول اینکه دید ما خیلی بلند نیست دیدمان کم است جو سرمایه گذاری در استان در هر مقطعی با یک سرکوب رو به رو می شود و به کما می رود، بحث سیاسی نمی کنم و می‌خواهم اعضای کمیسیون مطالب را بدانند؛ در کشور ما بدهی معوق هزار میلیارد تومان یک چیز عادی شده است، به طرف می گویند اختلاس گر، می گوید من بدهکارم نه اختلاسگر.

 

وی ادامه داد: در این استان فردی پیدا می شود با ۱۰۰میلیارد تومان بدهکاری که با چند کار دودمان سرمایه گذار را به باد می دهد، فردی در این استان از بانکی وام گرفته و دانه درشت معرفی اش کردند، با اون بنده خدا صحبت کردم گفتم بدهی داری معوق داری می خواهم بروم دنبال موضوع، بعد دیدیم پنجاه میلیون بدهکاری دارد بانک می گفت اینقدر فشار زیاد است که مدیر جرات دادن هیچ وامی را ندارد.

 

نماینده گچساران و باشت ادامه داد: ما در کهگیلویه و بویراحمد مشکل داریم تیزهوشی مسولان را نیز می خواهد.

وی در خصوص راه های ارتباطی استان گفت: باید کمک کنیم راه ارتباطی ملی از شمال به جنوب است هر کس بخواهد از سایر استان ها به مشهد سفر کند  باید از استان عبور کند.

تاجگردون ادامه داد: ۲۰ درصد از اعتبارات هر استان به عنوان کمک های فنی اعتباری است البته من می دانم مسولان استان هم می ترسند هم طرح خوب ندارند، الان این ۲۰ درصد شده عدم تخصیص در صورتی که وقتی ما در مجلس تصویب کردیم سال ۹۷ از یک فرصت استفاده کردیم و این ۲۰درصد را گذاشتیم، شما باید مدافع بخش خصوصی فکر کنید سهم خودتان است شما روی بیست درصد دعوا کنید مال شما است ۲۰درصد از اعتبارات عمرانی مال بخش خصوصی است.

وی افزود: اتصال یاسوج به شبکه آزاد راه یکی از مهمترین موارد برای این استان است ما آزادراهی نداریم، اگر به آزاد راه شیراز-اصفهان وصل شود خیلی مهم است، این دو موضوع را بررسی کنیم.

تاجگردون در پایان گفت: در صندوق توسعه ملی باید عدالت را رعایت کنیم در مقطعی برخی استان ها عقب مانده اند اگر من نماینده این شهر نبودم کهگیلویه و بویراحمد الان نقشی در صندوق توسعه ملی نداشت، مثلا بانک های این استان ظرفیت دادن وام صد میلیون دلاری را ندارد اصلا جرات این کار را ندارند.

 

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

  • اتهام سنگین غلامرضا تاجگردون و یک سرمایه گذار به شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام[ad_2]

لینک منبع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.