طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۲۰ خرداد, ۱۳۹۸ | کد خبر : 47545 | نویسنده : زواره کاییدی |
 •   

  اصلاح طلبان در مقاطعی مانند امروز که توانستند تمام یا اکثریت کرسی های شورای شهر تهران را از آن خود کنند، شهردارانی که می خواستند را روی صندلی ساختمان بهشت جای دادند اما این افراد چه کارنامه مدیریتی ازخود به جای گذاشته اند؟

  گچساران نیوز : جریان اصلاح طلب مدعی مدیریت کشور چه کارنامه کاری از خود به نمایش گذاشته است. بررسی عملکرد این جریان درحوزه‌های مختلف به خوبی می تواند پاسخگوی این سئوال حساس باشد. در حوزه مدیریت شهری می توان با بررسی کارنامه کاری برخی از اصلاح طلبان به بخشی از سئوال مذکور رسید. اصلاح طلبان با توجه به اینکه توانستند در مقعطی مانند امروز تماما کرسی های شورای شهر تهران را از آن خود کنند، شهردارانی که می خواستند را روی صندلی ساختمان بهشت جای دادند. جالب اینجاست که اصلاح طلبان در این خصوص با توجه به اینکه حضور حداکثری و اجماع جناحی و بدون رقیب داشتند نمی توانند این توجیه را داشته باشند که گزینه مطلوبشان روی صندلی شهرداری تهران جای نگرفته است.

  حالا به بررسی عملکرد برخی ازشهرداران تهران می پردازیم که بخشی از پاسخ به سوال ابتدایی این مطلب است.

  غلامحسین کرباسچی؛ دوران طلایی اصلاحات: کرباسچی پس از پایان جنگ در سال ۶۸ از استانداری اصفهان به شهرداری تهران منتقل شد. او در دوران شهرداری تهران و در جریان اقدامات خود از حمایت هاشمی رفسنجانی بر خوردار بود. در دوران وی برای اولین بار شهردار تهران در هیئت دولت در کنار وزرا و معاونان رئیس جمهور حضور یافت. این وضعیت تا انتصاب محمود احمدی‌نژاد به شهرداری تهران ادامه داشت. اصلاح طلبان از دوران شهرداری وی به عنوان دوران طلایی یاد می کنند اما در سال ۱۳۷۷ کرباسچی به همراه عدهٔ دیگری از معاونانش و شهرداران مناطق تهران دستگیر و بازجویی شد. رسیدگی به اتهامات غلامحسین کرباسچی به عنوان شهردار تهران و حدود ۱۰۴ متهم دیگر پرونده اختلاس در شهرداری که همگی مدیران بالادستی و میانی شهرداری و پیمانکاران را تشکیل می دادند، در هشت جلسه به طول انجامید.در جریان برگزاری این جلسات گمانه زنی ها و تحلیل های متعددی در باب اتهامات غلامحسین کرباسچی مطرح می شد.

  کرباسچی از سوی قوه قضائیه به اتهام جرایم مالی محاکمه و به ۳ سال حبس و ۱۰ سال محرومیت از مشاغل دولتی و جزای نقدی محکوم شد؛ وی از جمله متهم به استفاده از امکانات شهرداری تهران در جهت حمایت از کاندیدای خاص در انتخابات هفتم ریاست جمهوری بود که پیش از محاکمه به اتهام اختلاس مدتی را در بازداشت گذراند.

  ملک مدنی؛ شهردار هلی کوپترسوار: در دوران شورای شهر اول اصلاح طلبان مانند شورای پنجم با مشکل انتخاب شهردار مواجه بودند. پس از الویری، «ملک‌مدنی» بر تخت شهرداری تهران تکیه زد.

  فردی که گفته می‌شد حاشیه‌های زیادی از قبیل پرونده قضایی و اموال بسیار دارد اما به هر حال او به جای الویری بر تخت ساختمان «بهشت» تکیه زد. ملک مدنی ریشه اصفهانی داشت و حمایت کرباسچی را به دنبال داشت. حضور وی در زمان شورای شهر اول در شهرداری تهران باعث ایجاد تنش های زیادی میان شورا و شهرداری تهران شد. جالب اینجاست که اصلاح طلبانی که تماما صندلی های شورای شهر تهران را در دست داشتند، با شهرداری که خود انتخاب کرده بودند وارد چالش و مجادله شدند، مجادله ای که تا انحلال شورای شهر اول پیش رفت. دورانی که حاشیه‌هایش خیلی زود شروع شد و طیف مشارکتی‌ها خیلی زود انتقادات تندی را به سمت شهردار تازه‌وارد گسیل داشتند.انتقاداتی که از سوی طیف کارگزاران شورا بی‌پاسخ نمی‌ماند و عملا شورای شهر، همه روزه شاهد زد و خورد بود.مخالفان ملک مدنی، موافقان شورایی او را به دریافت پول، گرفتن آپارتمان‌های لوکس در الهیه و… متهم می‌کردند و در مقابل طرفداران ملک مدنی هم اجازه استیضاح او را در شورای شهر نمی‌دادند.

  در آن روزها حتی مصطفی کواکبیان، دبیر کل حزب اصلاح‌طلب مردمسالاری نیز در یک جلسه به موسوی ‌لاری وزیر کشور دولت اصلاحات انتقاد کرده بود که چرا ملک‌مدنی را برای شهرداری تهران انتخاب کرده است.

  انتقادی که موسوی لاری در پاسخ آن اینطور گفته بود که موافق ملک‌مدنی نبوده و این شهردار «خودمختار» چک سفید امضایی از اعضای شورا دارد که الویری نداشته است.بر اساس گزارش یکی از رسانه‌ها، ابراهیم اصغرزاده در آن مقطع حتی از این گفته بود که «شهردار تهران تعادل روانی ندارد»! قال و مقال‌ها ادامه داشت تا اینکه «اشرف بروجردی» معاون امور اجتماعی و شوراهای وزارت کشور بحث «انحلال شورای شهر» را مطرح کرد. در این میان،‌ مجلس ششم نیز یک هیئت تحقیق و تفحص از شهرداری تشکیل داد و با ورود به مسئله «فروش تراکم» که یکی از اصلی‌ترین موارد اختلافی را تشکیل می‌داد، اینطور اعلام رأی کرد که ملک‌مدنی مقصر است.

  اعضای شورای شهر که همه بالاتفاق اصلاح طلب بودند به اصطلاح عوام، حتی پته زندگی شخصی یکدیگر را هم روی آب می ریختند. برای مثال، معلوم شد که یکی از اعضای شورا که در مقطعی جزو مخالفان ملک مدنی بود و بعد تغییر جهت داد، برای همسر دوم  خود از شورا آپارتمانی لوکس گرفته بود! جالب این که، یکی از مواردی که درباره شیوه مدیریت «لوکس» ملک مدنی بر تهران مطرح می شد، تردد او با بالگرد به نقاط مختلف تهران بود. او از همین جا به شهردار «هلیکوپتر سوار»معروف شد. ملک‌مدنی تنها چند روز پس از برکناری از شهرداری به ۵ ماه حبس، سه سال انفصال از خدمات دولتی و ۵ سال محرومیت از تصدی مسئولیت در شهرداری محکوم شد. اما ۲ سال بعد در دادگاه از تمامی اتهامات تبرئه شد.

  محمد علی نجفی؛ شهردار پرحاشیه اصلاح طلب: محمد علی نجفی شهرداری اسبق تهران که کارنامه کاری وی در دوران کوتاهش در مدیریت شهری تهران و هم پس از آن پرحاشیه و پراز معماست. معماهایی که البته اگر کمی بیشتر عمیق شویم در مورد آنها به راحتی برخی از مسائل مدیریتی وی را می توان متوجه شد. نجفی که به آقای استعفا میان خود اصلاح طلبان مطرح بود بعد از حدود هفت ماه از شهرداری تهران با بهانه همیشگی بیماری استعفا کرد. در زمان مدیریت نجفی در شهر تهران وی سفرهای مختلفی به کیش داشت.در زلزله و برف شدید تهران نجفی در ستاد بحران حضور نداشت و بسیاری به دنبال شهردار در این زمان می گشتند. پس از استعفای نجفی وی اعلام کرد که تجدید فراش کرده و با زنی جوان ازدواج کرده است. این موضوع چندان به دلیل اینکه وی دیگری سمتی در شهرداری نداشت مورد اعتنا رسانه ها قرار نگرفت. اما به یکباره ماجرای قتل همسر دوم وی به عنوان یک بمب خبری ترکید و ماجراهای دیگری را بوجود آورد. نجفی چه در دوران مدیریت و چه بعد از ان بسیار پرحاشیه بود. مدیریتی پر از غوغا اما کارنامه ای ضعیف.


  پیروز حناچی؛ شهردار دوچرخه سوار: حناچی به عنوان آخرین شهرداری است که از سوی اصلاح طلبان انتخاب شده است. اصلاح طلبانی که در شورای شهر پنجم سه شهردار و یک سرپرست را روی این مسند طی حدود دو سال نشاندند شهرداری را انتخاب کردند که با حاشیه به صندلی بهشت تکیه داد. وی در ابتدا سخنانی درباره واردات مدیر خارجی برای مدیریت نقاط حساس کشور و پایتخت ایراد که بسیار مورد انتقاد قرار گرفت. پس از آن موضوع برادر حناچی که از اعضای منافقین است مطرح شد.اما بعد از مدتی صلاحیت وی احراز شد. حناچی هنوز در حوزه مدیریت تهران خود چندان کارنامه مطلوبی از خود ارائه نداده است. دوچرخه سواریهای وی حتی از سوی اصلاح طلبان مورد انتقاد جدی قرار گرفته است و شهروندان با مشکلات شهری بسیاری در پایتخت روبرو هستند

  ابرچسب ها :
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • آتشی که ارز جهانگیری به اقتصاد کشور زد/ رانت‌خواران ارز جهانگیری؛ از مش‌قربونعلی بی‌سواد تا واردکننده کابل برق به جای تجهیزات پزشکی/ دومینوی دستگیری متهمان در استان‌های مختلف کشور
 • گاهی در بحث استخدام‌ها، مدیران مورد حمله قرار می‌گیرند درست عمل کنید تا مورد حمله قرار نگیرید
 • تجدید میثاق مسئولین گچساران با آرمان های شهدا
 • امام جمعه گچساران :آزادگان سرافراز با رشادت و دلیری در دوران دفاع مقدس و با صبرو استقامت بی بدیل در دوران اسارت، دنیا را بهت زده کردند
 • سردار خرمدل :استاندار قسم جلاله یاد کرده که از آرای مردم حفاظت کند.  
 • امروزه به برکت خون شهدا و رشادت ایثارگران ایران اسلامی دارای قدرت، شکوه، عزمت و شوکت است و به بهترین نحو ممکن در مقابل تهدیدهای دشمنان مقابله به مثل می‌کند
 • ارسال نامه به دفتر رئیس محترم قوه قضائیه
 • تشییع با شکوه پیکر آمیر احمد تقوی دردهدشت + تصاویرو فیلم
 •  فرمانده سپاه گچساران درگذشت آمیراحمد تقوی را تسلیت گفت
 • پیام فرمانده و مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در سپاه فتح استان کهگلیویه و بویراحمد در پی درگذشت حجت الاسلام و المسلمین آ میر احمد تقوی
 • پیام تسلیت رئیس دفترنظارت وبازرسی انتخابات استان کهگیلویه وبویراحمدبه مناسبت در گذشت عالم جلیل القدر آمیر احمد تقوی
 • یارامام و رهبری در استان کهگلیویه و بویراحمد به ملکوت اعلا پیوست
 • آقای تاجگردون چرا یکی از وابستگان به انگلستان ، عضو تشکیلات فراماسونری و از عاملان موثر در شهادت شیخ فضل الله نوری و سرکوب مشروطه طلبان حقیقی را به عنوان الگوی قوم لر دانسته اید ؟
 • پیام تبریک فرمانده سپاه ناحیه گچساران به مناسبت روز خبرنگار
 • آقای تاجگردون به مردم بگویید چه تفکری و چه کسانی در دولت، آفریننده تورم 50 درصدی، بیکاری و مشکلات معیشتی هستند ?
 • هفده مرداد روز خبرنگار را به همه خبرنگاران عزیز تبریک عرض می کنم.
 • هیچ کدام از ادارات حق استفاده از وسایل نقلیه خارج از وقت اداری و برای استفاده شخصی را ندارند.
 • تهدید اصلاح طلبان به شورش در آستانه انتخابات مجلس! و پاسخ کدخدایی به تهدید های اصلاحات
 • دلایل باورپذیر بودن یک نظرسنجی مهم/ راز افزایش محبوبیت ۱۳ درصدی رئیسی چیست؟
 • کسانی که بعنوان تقلب دروغین در انتخابات ۸۸ آرامش و آسایش مردم را سلب کردند وبه باورهای دینی و اعتقادی آنها توهین کردند حق ورود به مجلس را ندارند