کد خبر : 45916
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۰

انتقاد “زراعت کیش” از عملکرد مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد!/ برای بهبود بهره وری، کارائی و توسعه استان اقدامات جهادی لازم است

زراعت کیش:سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان باید در تشریح عملکرد خود توضیح دهد چرا نتوانست درصد بالایی از اعتبارات ردیف توازن را که ویژه مناطق محروم بوده وبه منظور توسعه این مناطق پیش بینی شده را جذب نماید. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آفتاب جنوب،سید یعقوب زراعت کیش،کارشناس مسائل اقتصادی در مطلبی به تحلیل عملکرد

زراعت کیش:سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان باید در تشریح عملکرد خود توضیح دهد چرا نتوانست درصد بالایی از اعتبارات ردیف توازن را که ویژه مناطق محروم بوده وبه منظور توسعه این مناطق پیش بینی شده را جذب نماید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آفتاب جنوب،سید یعقوب زراعت کیش،کارشناس مسائل اقتصادی در مطلبی به تحلیل عملکرد سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد پرداخت و نوشت: امروز به صورت اتفاقی، دقایقی از برنامه نگاه نو را از شبکه استانی ملاحظه کردم که‌ به عملکرد سازما‌‌ن مدیریت و برنامه ریزی استان اختصاص داشت.

سازمانی عریض و طویل با هزینه‌های اجرایی بالا که معمولاً به منظور برنامه ریزی در عرصه درآمد و هزینه استان ها، هماهنگی و برنامه ریزی جهت توسعه متوازن استانی ،رشد بخش های مختلف اقتصادی، هماهنگی دستگاه ها جهت ایجادو گسترش محل های درآمدی جدید وکاهش هزینه ها ایجاد شده است.

پیگیری تخصیص منابع بودجه به بخش های مختلف نیز از دیگر وظایف سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان است و از گزارشی که مسئول محترم این سازمان در برنامه داشتند نکات قابل تاملی وجود داشت که بررسی بیشتر داده ها در این زمینه را طلب می کرد.

اولین نکته قابل ذکر که از مضمون این گزارش عملکرد، دریافت شدآن است که دوستان مدعی هستند در شرایط تحریم ،تامین منابع پیش بینی شده در بودجه  سال ۹۷ بامشکل روبرو بوده است این در حالی است که با افزایش ۳ تا ۴ برابری نرخ ارز قاعدتاً بایستی درآمد ریالی دولت نسبت به پیش‌بینی بودجه نه تنها کاهش نیافته بلکه باید افزایش نیز داشته باشد بنابراین عدم جذب ۳۰ درصدی مهمترین بخش اعتبارات توسعه استان یعنی اعتبارات عمرانی توجیه پذیر به نظر نمی رسد .

یکی از مهم ترین بخش ها در این زمینه میزان کارایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی در تامین احتمالی سرمایه گذاری جهت اجرای طرح های تملک دارایی سرمایه ای از محل منابع مالی خارجی در قالب قراردادهای فاینانس است که در بودجه ۹۷ مورد تاکید قرار گرفته بود سازمان مدیریت چرا در این خصوص گزارشی ارائه نکرده است چرا از اقدامات احتمالی در این زمینه گزارش نمی دهد؟!.

 بدیهی است که اختصاص اعتبار واریز شده از مرکز به دستگاه‌ها جهت پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان که نیاز به گزارش ندارد .یک سازمان غیر تخصصی نیز از عهده این کار بر خواهند آمد و نیاز به مدیریت و برنامه ریزی تخصصی ندارد.

مدیریت و برنامه ریزی برای بهبود بهره وری، کارائی و توسعه یک استان اقدامات جهادی لازم دارد.این سازمان چقدر توانسته است به وظایف ذاتی خود در راستای رشد اقتصادی مطابق با سرفصل های اقتصاد مقاومتی، برنامه های پنج ساله توسعه و افق ۱۴۰۴ گام بردارد.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان باید در تشریح عملکرد خود توضیح دهد چرا نتوانست درصد بالایی از اعتبارات ردیف توازن را که ویژه مناطق محروم بوده وبه منظور توسعه این مناطق پیش بینی شده را جذب نماید .

در بخش تحقق منابع درآمدی این سازمان باید گزارش عملکرد دهد آیا ظرفیت واقعی استان در این ردیف همان مقادیر پیش بینی شده در ردیف درآمدها بوده است و مثلا ظرفیت ایجاد درآمدهای مالیاتی در استان به همین اندازه است یا ظرفیت های شناخته نشده فراوانی از جمله دربخش فرارهای مالیاتی و منابع مالیاتی جدید ،درآمد شهرداری ها و غیره وجود داردکه همچنان خام و دست نخورده باقی مانده و وظیفه سازمان مدیریت و برنامه ریزی است که در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی برای آن برنامه بریزد و با ارائه برنامه ای منسجم و منظم آن را گسترش و توسعه دهد تا کمکی مهم در راستای مولفه های رشد و توسعه همه جانبه کاهش فقر و بهبود تولید و اشتغال باشد.

 شاید بتوان پیش‌بینی درآمدها را طوری رقم زد که در پایان سال منابع درآمدی تحقق یافته از منابع پیش بینی شده افزون گردد اما هنر مدیریتی کشف منابع درآمدی جدید  و گسترش آن است. امسال مزین به سال حمایت از تولید ملی است چرا فقط ۴۵ میلیارد تومان یعنی نزدیک به ۴ درصد  از اعتبارات طرح های عمرانی به بخش تولید اختصاص یافته است (سرفصل کمکهای فنی اعتباری به تولید )که البته از قرائن و شواهد هم پیداست که این درصد ناچیز نیز تاکنون عملیاتی نشده است و ازنتیجه هزینه کرد آن نیز هنوز گزارش مشخص ارائه نشده است .

 البته نظارت بر به کارگیری نیروهای ‏متخصص و کارا در سالیان اخیر بر عهده نهادهای نظارتی است اما سازمانی تخصصی که قرار است موتور محرکه رشد و توسعه منطقه باشد تا چقدر توانسته است به وظایف خود در مسیر برنامه های توسعه کشور، اقتصاد مقاومتی و اهداف دهه پنجم انقلاب و ترسیم شده برای  گام دوم به صورت بهینه نماید.

عملکرد این سازمان در دو بخش مهم یعنی جذب منابع تخصیص یافته ملی در بودجه ونیز برنامه ریزی ، درآمدزایی و مدیریت برنامه های توسعه، گسترش تولید ،افزایش اشتغال و کاهش فقر وامور زیر بنایی می تواند مورد ارزیابی دقیق و موشکافانه گیرد که در آینده به آن خواهیم پرداخت.

انتهای پیام

سازمان مدیریت و برنامه ریزی
سید یعقوب زراعت کیش
رشد اقتصادی
دستمزد
بودجه
بودجه توازن
آفتاب جنوب

آفتاب جنوب :منبع

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.