یادواره شهدای حزب موتلفه با حضور اعضا این حزب از شهرستان های استان کهگیلویه و بویراحمد در گچساران برگزار شد که این مراسم برای زنده نگه داشتن یاد و نام و خاطره این شهدا حرکتی برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است که رژِیم منحوس پهلوی را نابود ساخت و انقلاب اسلامی را تقویت کرد.

گفتنی است که  حزب موتلفه سال ۱۳۴۲ به وجود آمد که به شدت تحت تاثیر اندیشه امام راحل بود و برای نخستین بار در تظاهرات ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲ ایفای نقش کرد و در پیروزی انقلاب اسلامی و مبارزه با حکومت پهلوی فعالیت بسیار داشت. از جمله افراد سرشناس این حزب شهیدان مرتضی مطهری، بهشتی، اندرزگو، باهنر و عباسپور و نیز شخصیت هایی همچون اسدالله عسگراولادی، سیدمصطفی میرسلیم، اسدالله بادامچیان هستند.

پنجاه و چهار سال پیش در چنین روزی آقایان امانی، هرندی، نیک‌نژاد و بخارائی از مبارزان حزب موتلفه اسلامی به دست دژخیمان رژیم پهلوی به درجه رفیع شهادت نائل شدند. بعد از انجام موفقیت‌آمیز اعدام انقلابی منصور، دادگاهی فرمایشی برگزار شد. در این دادگاه ۴ نفر یعنی شهیدان محمد بخارایی، مرتضی نیک‌ نژاد، محمدصادق امانی و رضا صفارهرندی به اعدام محکوم شدند. این ۴ نفر در سحرگاه ۲۶ خرداد ۱۳۴۴ در میدان تیر پادگان حشمتیه تیرباران و به شهادت رسیدند و برخی دیگر از جمله شهید حاج مهدی عراقی و حبیب‌الله عسگراولادی به حبس طویل‌المدت محکوم شدند.

از اینجا اخبار خود را ارسال کنید با ما همراه باشید