♦️تا پارسال وقتی مقامات آمریکایی به عربستان می رفتند، برای تصمیمات راهبردی بود. اما حالا سطح کار آن قدر مبتذل و مفتضح شده که برای نحوه خلاص شدن سعودی ها از شر افتضاح قتل خاشقچی به ریاض می روند.

🔹داستان آنها، شبیه داستان قابیل و درماندگی اش بعد جنایت شده است. اما کو کلاغی که پوشاندن رسوایی را یادشان بدهد؟! کار به جایی رسیده که دونالد ترامپ، دست به توجیه شده و می گوید: ممکن است «قاتلان خودسر» جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی را کشته باشند(!)

♦️استخبارات سعودی تا همین چند سال قبل ادعا می کرد در معادلات مهم منطقه از افغانستان تا عراق و سوریه و لبنان و یمن و قطر اثرگذار است.

حالا اما از شدت و کثرت شکست ها و سر در گمی ها، سطح چالش به ماجرای خاشقچی که مانند آدامس به کل هیکل عربستان چسبیده و رها نمی کند، تنزل کرده است.

🔹البته شاهکار گروگان گرفتن سعد حریری و شوراندن همه لبنان علیه خود، کم از این ماجرا نداشت و زوال عقلانیت و تدبیر را در سیستم سیاسی – امنیتی آل سعود نشان داد.

♦️عربستان و ترکیه هم آهنگ با نقشه صهیونیسم مسیحی می خواستند عراق و سوریه را از جبهه مقاومت جدا و تجزیه کنند.

اما از وقتی داعش به عنوان پیمانکار نقشه تجزیه غرب آسیا، زیر پای رزمندگان مدافع حرم خُرد شده، اسب های درشکه صهیونیسم مسیحی به سربالایی رسیده و مجبور شده اند همدیگر را گاز بگیرند.

🔹عربستان و ترکیه مدت هاست به جان هم افتادند؛ آن از کودتا در آنکارا که رژیم سعودی جزو متهمان اصلی معرفی شد و این هم پرونده قصابی خاشقچی که بهانه ای برای انتقام گیری اردوغان از سعودی ها شده است.

رفتار توهین آمیز عربستان با نخست وزیر لبنان و تحقیر عربستان توسط ترکیه در حالی است که تا چند سال پیش، مقامات همین کشورها درپوشش “دوستان مردم سوریه”(!) برای حمایت از تروریست های داعش و النصره و ارتش آزاد و …، جبهه مشترک تشکیل داده بودند.

♦️آیا روند تحولات دو سال اخیر، عبرت آموز نیست؟

جبهه مقاومت با استواری در شرایط سخت توانست جبهه یکپارچه آمریکا را در منطقه دچار آشفتگی و درگیری های شدید داخلی کند. و احتمالا این درگیری ها شدت خواهد گرفت.